گردشگری سیاه یا Dark Tourism نوع جدیدی از گردشگریه که طی اون از مکان‌هایی که در گذشته در معرض آسیب‌هایی مثل جنگ، نسل‌کشی، زلزله و … بودند دیدن می‌شه. وجه مشترک این مکان‌ها مرگه.

گردشگری سیاه طرفداران و مخالفین خودش رو داره. بعضی اون رو یک عمل احترام‌آمیز و عده دیگه اون رو یک کار غیراخلاقی می‌دانند.

بازدید از این مکان‌ها می‌تونه فرصتی باشه تا با نیمه‌ تاریک تاریخ روبه رو بشیم. دیدن این وجه از تاریخ می‌تونه دلیلی باشه تا برای ساخت دنیایی بهتر تلاش کنیم.

توی این بلاگ‌پست می‌خوایم  ۸ تا از مقاصد رایج گردشگری سیاه رو معرفی کنیم.

1- آشویتس – لهستان

آشویتس یکی از بزرگترین اردوگاه‌های کار اجباری آلمان در طول جنگ جهانی  دوم بوده. مردم از سراسر اروپا به این اردوگاه کار تبعید می‌شدند. 90٪ این افراد یهودی بودند. گفته می‌شه حدودا ۱.۵ میلیون نفر در این اردوگاه‌ها به قتل رسیدند. اینجا می‌شه سنگ‌دل‌ترین چهره بشریت رو نسبت به هم‌نوعش دید.

تکان‌دهنده‌ترین لحظه‌ی این بازدید دیدن مو و ناخن قربانیان در این فضاست.

آشویتس - لهستان
آشویتس – لهستان

2- چرنوبیل – اکراین

اسم این شهر با حادثه انفجار راکتور هسته‌ای سال ۱۹۸۶ گره خورده. چرنوبیل در حال حاضر مثل شهر ارواحه و بازدید ازش مثل دیدن آخرآلزمانه و همین موضوع باعث جذابیت این مکان برای خیلی‌ از توریست‌های علاقمند به گردشگری سیاه می‌شه. درحال حاضر با رعایت یک سری موارد می‌شه از چرنوبیل بازدید کرد.

چرنوبیل - اکراین
چرنوبیل – اکراین

3-    پمپئی – ایتالیا

این شهر در جنوب ایتالیا قرار داره و بعد از فوران آتشفشان وزو در سال ۷۹ میلادی به کل نابود می‌شه.

گدازه‌های آتشفشان باعث سنگی شدن همه چیز در این شهر شدند. اجساد در این شهر بر اثر لایه‌های خاکستر تبدیل به مجسمه شدند و حالا در معرض دید توریست‌های علاقمند به گردشگری سیاه قرار گرفتند.

پمپئی در زمان متوقف شده. می‌شه توی این شهر قدم زد و با ۲۰۰۰ سال قبل سلفی گرفت.

پمپئی - ایتالیا
پمپئی – ایتالیا

4-    فوکوشیما – ژاپن

در فوکوشیما‌، یک زمین لرزه منجر به سونامی شد و این سونامی هم به یک فاجعه‌ هسته‌ای ختم شد. پس از ذوب شدن نیروگاه هسته‌ای، بیش از 15000 نفر از ساکنین این شهر چاره‌ای جز فرار نداشتند. بسیاری از این افراد هیچوقت دوباره به این شهر برنگشتند.

اگر به گردشگری سیاه علاقمندید در بازدید از فوکوشیما می‌تونید وارد منطقه قرمز بشید و زندگی رها شده در این شهر رو ببینید. از اتومبیل‌های رها شده تا کیسه‌های پر از وسیله افتاده در گوشه گوشه شهر.

فوکوشیما - ژاپن
فوکوشیما – ژاپن

 

5-    آلکاتراز – سانفرانسیسکو

زندان آلکاتراز محبوب‌ترین مقصد توریستی سانفرانسیسکو است. این زندان فوق امنیتی برای ۲۹ سال محل زندگی بزرگترین تبهکارهای دنیا مثل آل‌کاپون بوده. این زندان به دستور کندی و به خاطر دلایل مختلف از هزینه بالای نگهداری زندانیان تا تاثیر رطوبت بر روی ساختمان تعطیل شد و حالا به یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری سیاه تبدیل شده.

آلکاتراز - سانفرانسیسکو
آلکاتراز – سانفرانسیسکو

6-    مزارع کشتار – کامبوج

مزارع کشتار به ۳۰۰  مکانی در کامبوج گفته می‌شه که به دستور پل پات، دیکتاتور کامبوج بیش از صد هزار نفر در آن‌ها کشته شده‌اند. یکی از معروف‌ترین این مزارع Choeung Ek  است  که از سال 1975 تا  1979 محل قتل عام ۱۷ هزار نفر بوده. در یاد بود این فاجعه، جمجمه‌ی ۵۰۰۰ نفر از کشته‌شدگان در پشت دیواری شیشه‌ای قرار داده شده که امروزه قابل بازدیده.

مزارع کشتار - کامبوج
مزارع کشتار – کامبوج

تو اپیزود 30 رادیوجولون از سفر به کامبوج و البته فجایع تاریخی اتفاق افتاده در این کشور گفتیم.

7-    اَستودان سِدلِک – جمهوری چک

این ساختمان یک کلیسای کوچک رومی است. در معماری اَستودان سِدلِک حدود 50،000 اسکلت برای دکوراسیون داخلی استفاده شده. دیدن این کلیسا نفس گیره چرا که همه جا از لوسترها تا کلمه‌های نوشته شده روی سقف از اسکلته.

هر ساله بیش از ۲۰۰ هزار نفر از این مکان بازدید می‌کنند. تجربه دیدن این کلیسا مثل اینه که با مرگ چشم تو چشم بشید.

اَستودان سِدلِک - جمهوری چک
اَستودان سِدلِک – جمهوری چک

8-    بنای یادبود نسل کشی  مرامبی – رواندا

به سختی می‌شه نسل کشی رواندا رو با قتل‌ عام‌ تاریخی دیگه‌ای مقایسه کرد. بنای یادبود مرامبی در بالای تپه‌ای سبز و زیبا و در محل دانشکده فنی نیمه‌کاره‌ای قرار داره. در سال ۱۹۹۴، ۵۰ هزار نفر در این مکان قتل عام شدند.

اجساد حدود ۸۰۰ قربانی نبش قبر شدند و به جای به خاک سپردن در آهک نگه‌داری شده و در معرض نمایش قرار گرفتند.

بنای یادبود نسل کشی مرامبی - رواندا
بنای یادبود نسل کشی مرامبی – رواندا