پادکست‌ها رسانه نوظهوری هستند که دارند جاشون رو توی اکثر موضوعات باز می‌کنند. سفر و گردشگری هم از این قائده مستثنی نیست. روز به روز افراد بیشتری دارند به سمت تولید پادکست سفر رو می‌آورند. اتفاقی که ما جولونی‌ها اون رو خیلی مثبت و سازنده می‌دونیم.

به همین دلیل، در این پست و پست‌های بعدی به معرفی چندتا از پادکست‌های سفر می‌پردازیم. توی این لیست تلاش شده تا پادکست‌ها بر اساس توالی زمانی معرفی شوند.

دور دنیا با شهاب چراغی

سفرهای شهاب چراغی

شهاب چراغی از اهالی باتجربه و با دانش سفره. سال‌هاست که سفر میکنه و سفرهای زیادی رو هم به عنوان تورلیدر اجرا کرده. توی این پادکست شهاب از تجربیات سفرهاش صحیت می‌کنه. توی هر قسمت از حاطرات سفرهاش به یک کشور میگه و شما رو با حال و هوای اون کشور آشنا میکنه. کشورهای مثل بولیوی، شیلی، زیمبابوه و حتی خاطرات سفرش به قبایل بدوی پاپوا.

https://shahabtravels.com

تراولکست

تراولکست

تراول‌کست رو حسین و مجید قربانی تولید می‌کنند. این دوتا برادر که هرکدوم هم توی یک شهر جدا زندگی میکنند، توی پادکست‌شون به معرفی مکان‌های دیدنی ایران می‌پردازند. تجربه‌های سفر خودشون یا سفربروهای دیگه رو با دیگران به اشتراک می‌ذارند. و در کل هیجان بیشتری برای مسافرهای دیگه ایجاد می‌کنند. برادران قربانی خیلی به آموزش اصول سفر، اکوتوریسم و گردشگری پایدار توی پادکست‌شون اهمیت می‌دند.

https://travelcast.ir/

پادکست کوله‌پشتی

کوله‌پشتی

کوله پشتی روایت سفرهای مهدی پارسا از زبان خودشه. مهدی از جهانگردها و تورلیدرهای به‌نامه. سال‌ها پیش مهندسی رو رها کرده و راهی سفر به نقاط مخنلف دنیا شده. مهدی توی این پادکست خاطرات سفرش رو برای شنونده‌هاش تعریف می‌کنه. از داستان دیدارش با شفق‌های قطبی تا سفرش به ژاپن و آمازون و خیلی کشورهای دیگه.

http://mehdiparsa.com/

رادیو جاپناه

رادیو جانپناه

رادیو جان‌پناه رو سعید انوری‌ نژاد و آرش ناطقی تهیه می‌کنند. سعید و آرش توی هر قسمت داستان یه صعود کوهنوردی شاخص رو تعریف می‌کنند. صعودهای کوه‌نوردی معمولا پراند از اتفاق و داستان غلبه آدم‌ها بر سختی‌هایی که کوه جلوی پاشون قرار میده‌.

https://castbox.fm/va/2229466

 

رادیو پادنا

رادیو پادنا

درسته که رادیو پادنا به زبان انگلیسی تولید میشه اما از اونجایی که در مورد فرهنگ و جاذبه‌های ایران صحبت می‌کنه به نظرم جا داشت که اینجا معرفی بشه. پادنا رو امین کریمی و هانیه رحمتی تهیه می‌کنند. اون‌ها با استفاده از موسیقی و کلام و سفرنامه‌های مسافران امروزی، روایتی شنیدنی رو از ایران و آداب و رسوم و فرهنگش ارائه می‌دند.

https://castbox.fm/va/2635283